english
Palto Film Günleri (5)
Başlama-Bitiş Tarihi: 19.12.2011 - 25.12.2011
www.paltofilmgunleri.com
mesut@paltofilmgunleri.com
0532 7250585
Yer: Eskişehir
Son Yorumlar
Toprak
İlginç ve güzel bir sergi etkiliğine benziyor......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Etkinlik Haberleri
Çeşitli ülkelerden seçilmiş 130 sanatçının katılımıyla Chianciano Sanat
Isparta Valiliği ve Süleyman Demirel Üniversitesinin düzenlediği, 3. Üniversi
“Anne, ben barbar mıyım?” başlığıyla gerçekleştirilecek 13. İstanbul Bienali&r
Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Ulusal Sanat Çalıştayı sona erdi. Te
5. Palto Film Günleri 19 – 25 Aralık 2011 tarihleri arasında kapılarını sinemaseverlere açıyor

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sinema Kulübü ve İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen, Eskişehir Film Festivali (E.F.F) ‘nin çeşitli birimlerinde çalışan, film festivalinin heyecanını birebir hisssetmiş bir grup arkadaşın kendi çabalarıyla oluşturdukları Palto Film Günleri 5. yılında da büyük bir tutku ve heyecan ile hazırladığı programı seyircilerine sunuyor...

5. Palto Film Günleri, göstereceği filmler, fuaye söyleşileri ve atölye çalışmaları ile Eskişehir’de kış ortasında sinemasal bir alan oluşturma fikrini her daim taze tutuyor. 5. Palto Film Günleri’ne bu sene de yine Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü içindeki Sinema Anadolu ev sahipliği yapacak.

Sponsorluğunu Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Böcek Yapım, KafePi, Varuna Gezgin Cafe, Luna Proje’nin üstlendiği 5. Palto Film Günleri kapsamında gösterilecek 11 uzun metraj film ile Eskişehir yine Dünya sinemasının en iyi örnekleri ile buluşacak.

5 yıl önce büyük bir heyecanla başlayan Palto, Anadolu Üniversitesi’nin sınırlarını aşıp, tüm Eskişehir’in merakla beklediği, kent dışından sinema seyircilerini de çeken bir film festivaline dönüştü.

Katılan yönetmen ve oyuncuların, izleyici ile buluşmanın mutluluğunu yaşadıkları Palto Film Günleri, şehir dışından sinema meraklıları için de her yıl Aralık ayının son günlerinde Eskişehir’e yolculuk etme sebebi oluyor.

19-25 Aralık 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 5. Palto Film Günleri, 18 Aralık Pazar günü, Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu’da gerçekleşecek olan açılış töreninin ardından, Emrah Serbes’in kitabından uyarlanan, başarılı yönetmen Serdar Akar’ın imzası ile beyaz perdeye taşınan “Behzat Ç.: Seni Kalbime Gömdüm” ile kapılarını sinemaseverlere açacak.

Açılış Partisi KafePi’de...

5.Palto Film Günleri’nin açılış coşkusu 18 Aralık Pazar akşamı Eskişehir KafePi’de kutlanacak. Davetli sinema oyuncusu ve yönetmenlerin, Palto ekibinin ve sinemaseverlerin bir arada olacağı bu akşam, başarılı Dj.lerin performansları ile renklenecek.

Gökçe Pehlivanoğlu Set – Up Sergisi

1984 doğumlu genç sanatçı, Marmara Üniversitesi Sinema – Tv bölümünü bitirdikten sonra
New York Film Academy’e gitti. Şu an Kadir Has Üniversitesi’nde Film ve Drama Yüksek Lisansına devam eden Pehlivanoğlu, aynı zamanda profesyonel alanda yönetmenlik ve fotoğrafçılık yapıyor. Çektiği filmler ile 2004 yılından beri birçok ödül alan başarılı sanatçı, Set – Up adlı fotoğraf sergisi ile 5.Palto Film Günleri’nde olacak. Palto izleyicisi, bir hafta boyunca Sinema Anadolu’nun fuayesinde Gökçe Pehlivanoğlu’nun gözünden Set – Up karelerini görme fırsatı yakalayacaklar.

Filmler...

Bu yıl, tam bir hafta boyunca Eskişehir’de tılsımlı bir sinemasal alan oluşturacak 5.Palto Film Günleri kapsamında 11 film gösterilecek.

Avrupa sinemasının ilginç filmlerine imza atan yönetmeni Felix Van Groeningen imzalı, 2010 İstanbulFilm Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü alan, Belçika’nın 2010 En İyi Yabancı Film Oscar adayı De Helaasheid Der Dingen / Çölde Kutup Ayısı Palto Film Günleri’nin sıradışı bakış açısını sinema izleyicisine bir kez daha yansıtacak.

Etkileyici görüntüleri ile dikkat çeken, Eva Green ve Ewan McGregor'ın baş rolleri paylaştığı, Perfect Sense / Yeryüzündeki Son Aşk McGregor ile daha önce Young Adam'da çalışmış olan BAFTA ödüllü İngiliz yönetmen David Mackenzie'nin imzasını taşıyor.

64. Cannes Film Festivali'nin açılış filmi olan, usta yönetmen ve oyuncu Woody Allen’ın kendi tarzındaki dokunuşları ile beyazperdeye yansıyan Midnight in Paris/ Paris'te Gece Yarısı, Palto izleyicisine Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Salvador Dali gibi büyük isimlere de rastlama fırsatı yaratacak.

Karanlık Sırlar’ın yönetmeni Güney Koreli sinemacı Ji-woon Kim’un son filmi I Saw The Devil / Şeytanı Gördüm Kore’de yaş sınırlamasıyla neredeyse yasaklanma noktasına gelen bir yapım. 5.Palto film günlerinde geceyarısı seansı ile seyirci karşısına çıkacak film, korku sinemasının başarılı bir örneği sayılıyor.

Genç yönetmen Özcan Alper’in yeni filmi Gelecek Uzun Sürer, Türkiye’de katıldığı birçok festivalden ödülle döndü. Ayrıca 36. Toronto Film Festivali’nin Çağdaş Dünya Seçkisi kapsamında izleyici karşısına çıktı. Fransa, Türkiye, Almanya ortak yapımı olan film, 5.Palto Film Günleri’nin merakla beklenen yapıtları arasında.

Dünya Sinemasının dikkat çeken isimlerinden Iciar Bollain, yazıp yönettiği, oyunculuk yaptığı filmlerle kendi duruşunu başarı ile yansıtıyor. Bollain’in son filmi, aynı zamanda İspanya’nın Oscar adayı olan Even The Rain / Yağmuru Bile sıradışı konusu ve etkileyici görüntüleri ile sinemaseverlerin ilgi odağı olacak yapımlardan.

Rus yönetmen Andrei Zvyagintsev imzalı Elena, Sundance Film Festivali’nde Uluslararası Sinemacılar Ödülü’nü almıştı. 64. Cannes Film Festivali’nde de dikkatlerden kaçmayan ve Juri Özel Ödülü’ne layık görülen film, Eskişehir promiyerini 5.Palto Film Günlerinde gerçekleştirecek yapımlardan.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu, kendine özgü dili ile absürd sinemanın Türkiye’deki başarılı temsilcilerinden olan Onur Ünlü’nün son filmi, bir kara mizah örneği olan Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi, 5.Palto Film Günleri kapsamında izleyici karşısına çıkacak.

Türkiye Sineması’nın Dünya’da yankı bulmasına büyük katkıları olan Nuri Bilge Ceylan imzalı Bir Zamanlar Anadolu’da, 5.Palto Film Günleri’nin heyecanla beklenen filmlerinden. Psikolojik dram türündeki bu yapım, eşsiz görüntüleri ve başarılı kadrosu ile de göz dolduruyor.64. Cannes Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülen film, aynı zamanda Türkiye’nin 2011 Oscar adayı.

Kitap, ardından televizyon dizisi olarak hatırı sayılır bir hayran kitlesi oluşturan Behzat Ç. Serisinin beyazperdeye yansıması Behzat Ç.:Seni Kalbime Gömdüm, son zamanların başarılı yönetmenlerinden Serdar Akar imzasını taşıyor. Polisiye türündeki bu film, 5.Palto Film Günleri’nin unutulmazları arasında yer edecek.

Keira Knightley,  Viggo Mortensen, Vincent Cassel gibi ünlü oyuncuların yer aldığı, 2011 Almanya yapımı, David Cronenberg imzalı A Dangerous Method / Tehlikeli İlişki, Psikanalist Sigmund Freud ve Freud’un öğrencisi Carl Gustav Jung odaklı hikayenin beyazperdede canlanmış başarılı bir örneği. The Talking Cure isimli tiyatro oyunundan uyarlanan film, 5.Palto Film Günleri’nin dikkat çeken yapımlarından.

Yönetmenler ve Oyuncular Seyircileri ile Buluşuyor…

Palto Film Günleri seyircisini de, filmlerin yaratıcıları olan yönetmen ve oyuncuları da memnun eden, film arkası söyleşiler, etkinliğin en sevilen anlarından…

“Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi”, “Behzat Ç.: Seni Kalbime Gömdüm”, “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmlerinin oyuncuları söyleşi için geliyorlar.

Uğur İçbak ile Sinema Dersleri

Eşkıya, Vizontele Tuuba, Hokkabaz, Av Mevsimi gibi başarılı filmler ile hafızalara kazınan Uğur İçbak, kariyeri boyunca şimdiye dek 14 uzun metrajlı filmi, 1500'ün üzerinde reklam filmi ve 80 civarında klip çalışmasına imza attı. Daha öğrenci iken çalıştığı uzun metrajlı filmlerle, en iyi görüntü dalında 2 Altın Portakal ve 1 Sinema Yazarları Derneği ödülü aldı. 5.Palto Film Günleri kapsamında, 20 Aralık 2011 Salı günü, görüntü, çekim teknikleri ve kamera hakkındaki atölye çalışması ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde katılımcılarla buluşuyor.

“Askıda Bilet Var mı?”

Sinema Anadolu’da her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘’askıda bilet’’ uygulaması yapılacak. Bu uygulama ile bir bilet alan, bir bilet ücretini askıya bırakabilecek ve bu sayede ekonomik durumu uygun olmayanlar da diledikleri kadar film izleyebilecekler.

İrtibat için:
Genel Koordinatör: Mesut Tasasız / GSM: 0532 7250585 / mesut@paltofilmgunleri.com
Koordinatör: Sinan Kut / GSM: 0536 4549160 / sinan@paltofilmgunleri.com
Halkla İlişkiler ve Sponsorluk: Duygu Ergün / GSM: 0554 3770729 / duygu@paltofilmgunleri.com 
Halkla İlişkiler ve Sponsorluk: Elif Sözen / GSM: 0539 9354715 / k.elifsozen@gmail.com
Web Sitesi: www.paltofilmgunleri.com
Faceboook: www.facebook.com/events/239212796144036/
Twitter: https://twitter.com/#!/paltofilm

 

Henüz yorum yapılmamış.