english
Uluslararası İstanbul Tekstil Sanatı Tasarımı Sempozyumu (1)
Başlama-Bitiş Tarihi: 17.10.2012 - 20.10.2012

Son Yorumlar
Toprak
İlginç ve güzel bir sergi etkiliğine benziyor......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Etkinlik Haberleri
Çeşitli ülkelerden seçilmiş 130 sanatçının katılımıyla Chianciano Sanat
Isparta Valiliği ve Süleyman Demirel Üniversitesinin düzenlediği, 3. Üniversi
“Anne, ben barbar mıyım?” başlığıyla gerçekleştirilecek 13. İstanbul Bienali&r
Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Ulusal Sanat Çalıştayı sona erdi. Te
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümünün Prof. Dr. Biret Tavman başkanlığında 17 - 20 Ekim 2012 tarihleri arasında düzenleyeceği 1.Uluslararası İstanbul Tekstil Sanatı- Tasarımı Sempozyumu Sultanahmet, Marmara Üniversitesi Rektörlük binasında gerçekleşecektir.

 

17 Ekim 2012 saat 18:00 de Marmara Üniversitesi Rektörlük binası sergi salonlarında sergilenecek olan Çağdaş Tekstil Sanatı Sergisi ile açılacak olan sempozyum 18 Ekim 2012 saat 9:00 da açılış konuşmalarıyla başlayacak ve bildiri sunumları ile devam edecektir.

19 Ekim 2012 de İstanbul Erkek Lise’sinde bölüm öğrencilerinin giysi çalışmaları bir defile ile sunulacaktır. 20 Ekim 2012 tarihinde Marmara Üniversitesi,Güzel Sanatlar Fakültesi,Tekstil Bölümü atölye ve sınıflarında 9 adet tekstil sanatı workshop’u gerçekleşecektir.  

7 ülkeden 200 kişinin katılacağı sempozyuma, 45 kişi konuşmacı olarak, 47 kişi sanat eserleriyle, 9 kişi ise workshop yöneticisi olarak katılacaktır.

Sempozyumda Türkiye ve diğer ülkelerden İplik, Dokuma Kumaş,Örme Kumaş,Baskı kapsamında Tekstil Tasarımı ve Sanatı, Halı-Kilim, Ev Tekstili, Kumaş Kaliteleri, Dijital Kumaş Baskı, İplik Boyama Teknikleri ve Teknik Tekstiller üzerine önemli konuşmacılar ve Uluslararası Tekstil Birliklerinin başkanları yer alacaktır. Amerika, Surface Design Association ın başkanı Pilar Tobon, Japonya International Textile Network’ün başkanı Prof.Hiroko Watanabe ve European Textile Network’ün başkanı Beatrijs Sterk davetliler arasındadır. Sempozyuma davetli konuşmacı olarak dünya çapında tanınmış tasarımcı ve sanatçılar çağrılmıştır. Amerika’dan kumaş tasarımcısı Jack Lenor Larcen, Kanada’dan OCAD Universitesinde öğretim üyesi olan danışman, yazar, kuratör ve ,  moda tasarımı için ileri teknoloji kumaş tasarımı konusunda uzman Prof.Marie O’Mohany, tekstil,moda ve aksesuar tasarımcısı, sanatçı ve akademisyen Prof.Sühendan Özay Demirkan ve tekstil sanatçısı Belkıs Balpınar davetli konuşmacı olarak bulunacaklardır.     

Önemli isimlerin bir araya geldiği ve MÜGSF Tekstil Bölümünde ilk kez düzenlenecek olan  ve Tekstilde Sanatsal Yaratıcılık Eğitimi, Tekstil Tasarımcısının Çalışma Alanları, Tekstil Sanat ve Tasarımında Güncel Gelişmeler, Tekstilde Yaratıcı Bireyin Hakları ana başlıklarından oluşan konuların tartışılacağı sempozyumda akademisyenlerin, sanatçıların,  sektör temsilcilerinin, tasarımcıların ve öğrencilerin bir araya gelerek katkı sağlayacakları düşünülmektedir.

Konu ile ilgili bilimsel program ve diğer detaylar http://sempozyum.marmara.edu.tr/tekstilsanatitasarimi2012/ web sayfasında görülebilir.

Bilimsel  Sekreterya:

Prof.Dr.Biret Tavman

Marmara Üniversitesi,Güzel Sanatlar Fakültesi,

Tekstil Bölümü

 

Organizasyon Sekreteryası:

Con Plus Organizasyon

İnci hn.

Levent Yis

DAVETLİ SANATÇILAR HAKKINDA BİLGİ

Jack Lenor Larsen            : 1927 Seattle doğumlu sanatçı kariyerinde birçok ünlü ismin ev mobilyalarının tasarımını gerçekleştirmiştir. Bunlardan en önemli isim olan Marilyn Monroe’ nun ev mobilyalarının kumaş tasarımlarını gerçekleştirmiştir. Kapsamlı bilgi için  http://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Lenor_Larsen

sayfasını ziyaret etmenizi rica ederiz.

 

Marie O' Mahony           : Moda tasarımı için gelişmiş tekstil ürünleri konusunda uzmanlaşmış bir danışmandır. OCAD Üniversitesi’ nde Profesörlük görevini sürdürmekte olan Marie O’ Mahony birçok markayı geliştirdiği ürünler sayesinde müşterisi haline getirmiştir. Bunlardan bazıları Nike, Hüseyin Çağlayan (Puma), Seymour Powell gibi markalar ve isimlerdir. Detaylı bilgi için http://datasearch.uts.edu.au/dab/staff/design/details.cfm?StaffId=7401 sayfasını ziyaret etmenizi rica ederiz.

Henüz yorum yapılmamış.