english
Eskişehir Kent Tarihi Müzesi Tasarımı (2012)
Başlama-Bitiş Tarihi: 01.10.2012 - 10.10.2012
Yer: Eskişehir
Form 1
Son Yorumlar
Toprak
İlginç ve güzel bir sergi etkiliğine benziyor......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Etkinlik Haberleri
Çeşitli ülkelerden seçilmiş 130 sanatçının katılımıyla Chianciano Sanat
Isparta Valiliği ve Süleyman Demirel Üniversitesinin düzenlediği, 3. Üniversi
“Anne, ben barbar mıyım?” başlığıyla gerçekleştirilecek 13. İstanbul Bienali&r
Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Ulusal Sanat Çalıştayı sona erdi. Te

 

Çuhadaroğlu Holding, gerek alüminyum sektörünün Türkiye’deki referans markası olması gerekse bu durumun kendisine yüklediği misyon çerçevesinde; alüminyum teknolojilerinin tanıtılması, yaygın olarak kullanılması ve özellikle genç fikirlerle sektörün gelişmesinin desteklenmesi amacıyla her yıl öğrencilere yönelik Öğrenci Proje Yarışması düzenlemektedir.

Gelenekselleşen bu yarışmalar, öğrencilerimizin yaratıcı yönlerine katkıda bulunduğu gibi sektörü de olumlu katkılar sağlamaktadır. Yarışmalardaki temalarımızı belirlerken, teknik özelliklerin yanında işlevsellik, uygulanabilir ve ihtiyaç giderici olma kriterlerini de göz önünde bulundurmaktayız.

Genç beyinlerimizin yaratıcı fikirleriyle ortaya çıkacak projelerin, hem sektörümüze hem de ülkemize katkı sağlayacağına inanmaktayız. Üniversitelerimiz işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz yarışmalarımız, üniversite – sanayi işbirliğine de katkıda bulunmaktadır.

 

  • Proje teslimi: 10 Ekim 2012 , saat 18.00
  • Jüri değerlendirmes: 12-13 Ekim 2012 
  • Sonuçların İlanı: 19 Ekim 2012 
  • Ödül töreni, sergi ve kolokyum: 16 Kasım 2012

Yarışmanın Konusu ve Yeri

Eskişehir Kent Tarihi Müzesi; sürdürülebilir mimari tasarım ölçütlerine bağlı kalarak Eskişehir ve yakın çevresinin değerlerini ve tarihini aktaracak bir müze tasarımı.

Küresel ısınmanın etkileri sonucunda çevrenin korunması ve sürdürülebilirliği güncel ve önemli bir konuyu oluşturmaktadır. Bu kapsamda en önemli strateji, çevre bilincinin yerleştirilmesidir. Bu bilinç mimarlık alanında geri dönüşümlü malzemelerin ve sistemlerin kullanılması, enerji etkin tasarım kriterlerinin uygulanması, atık yönetiminin sağlanması, yeşil sertifika değerlendirme sistemlerine uygun tasarımın gerçekleştirilmesi, kentsel bağlamda ulaşım sistemlerinde fosil yakıttan uzaklaşılması gibi stratejileri içermektedir. Bu nedenle tasarımda çevre bilinci ve sürdürülebilirlik dikkate alınması gereken birincil ölçüttür. Tasarımdaki diğer ölçüt ise engelli uyumlu mekansal çözümlemelerdir.

Eskişehir, edebiyat, mimari, yer altı zenginlikleri (termal kaynaklar, bor madeni ve lületaşı), sanayi, eğitim ve yerel yemekleri ile özgün bir yapıya sahiptir. Kentin son yıllardaki hızlı gelişimi ile raylı sistemlerin önem kazandığı bir ulaşım ağı vardır. Dinamik ve genç ağırlıklı bir nufusu barındıran ve zengin bir tarihe sahip olan kent, tarihi Odunpazarı bölgesi ile eski mimari dokusunu bugünde yaşatmaktadır. Eskişehir, aynı zamanda her noktada karşılaşılabilen Porsuk çayının yumuşak etkisini de sergiler ve su ile ulaşıma uygun bir kentsel kurguya sahiptir. Yakın çevresinde Yazılıkaya, Gürleyik, Sivrihisar, Seyitgazi, İnönü, Kırka, Mihalıçık gibi doğal sit alanlarına ve özgün yerleşimlere sahiptir. Ancak bu değerlerini sergileyecek bir kent müzesine sahip değildir.

Tasarımın, çevre bilinci paralelinde sürdürülebilir bir sistem ve malzeme tabanlı olan ÇUHADAROĞLU Alüminyum Sistemleri’nin düşünülerek geliştirilmesi önerilmektedir.

YER

Eskişehir Yem Sanayii Arsası: Doğuda Porsuk çayı kıyılarından batıda Kütahya yoluna kadar olan arsanın, kent merkezi ile karayolu ve su bağlantısı bulunmaktadır. PROGRAM

Giriş holü
Bilet satış ve danışma bankosu
Vestiyer
Hediyelik eşya satış birimi
Pasta salonu
Restoran birimi (piyano gibi canlı müzik ve dans imkânlı)
Konferans salonu (belgesel gösterimi olanaklı)
Sergi salonları: kalıcı ve geçici sergi galerileri (interaktif sergi olanaklı)
Kütüphane (Eskişehir ile ilgili her türlü dokümanı kapsayan)
Açık sergi alanları
Depo alanları
Sergiye hazırlama alanları
Yönetim birimi
Teknik birimler
Islak hacimler
Servis girişi
Otopark (otobüs ve araba otoparkı)

NOT: Toplam kapalı alan 3000 m2 den fazla olmamalıdır. Bu alanın 1500 m2lik kısmı farklı büyüklüklerdeki (en küçüğü 35m2 – en büyüğü 200 m2) galerilere ayrılmış olmak üzere düşünülmelidir. Müze gelişmeye açık olacaktır. Bu bağlamda, sonraki yıllarda nasıl gelişebileceğinin de “gelişme alanı-izi” olarak mutlaka tasarımda dikkate alınması ve ifade edilmesi gerekmektedir.

Yarışmacılara Verilecek Belgeler

  • Yarışma şartnamesi ve diğer dokümanlar web sitesinde yer alacaktır.

Yarışmacılardan İstenenler
Çizimler:

  • Genel yerleşim planı 1/1000 ve 1/500
  • Planlar, kesitler, görünüşler 1/200,
  • Detaylar (gerekli görülen ölçeklerde),
  • Projeyi açıklayıcı perspektifler.

Projeyi açıklayıcı perspektifler.

Mimari Açıklama Raporu
Mimari açıklama raporu, projenin işlevsel özelliklerini ve mimari yaklaşımlarını ortaya koyan nitelikte olmalı ve önerilen sistemin farklı koşullarda uygulanabilirliğine ve kombinasyonlarına ilişkin açıklamaları içermelidir. Rapor 300 kelimeyi geçmeyecektir ve ayrı olarak verilmeyerek proje ile birlikte pafta düzeni içinde bir bütün olarak ele alınacaktır. Rapor içinde gerekli görülen konsept çizimleri kullanılabilir. Ayrıca, yarışma kitapçığı için 100 kelimeyi geçmeyecek bir özet de istenmektedir.

 

Henüz yorum yapılmamış.