english
Sanatta İfade Özgürlüğü ve Sansür
Başlama-Bitiş Tarihi: 29.09.2012 - 29.09.2012
Yer: İstanbul
Son Yorumlar
Toprak
İlginç ve güzel bir sergi etkiliğine benziyor......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Etkinlik Haberleri
Çeşitli ülkelerden seçilmiş 130 sanatçının katılımıyla Chianciano Sanat
Isparta Valiliği ve Süleyman Demirel Üniversitesinin düzenlediği, 3. Üniversi
“Anne, ben barbar mıyım?” başlığıyla gerçekleştirilecek 13. İstanbul Bienali&r
Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Ulusal Sanat Çalıştayı sona erdi. Te
Siyah Bant ve DEPO ortaklığıyla 29 Eylül 2012 tarihinde Cezayir Salon’da “Sanatta İfade Özgürlüğü ve Sansür” başlıklı bir toplantı gerçekleşecek.

Siyah Bant, Türkiye’de farklı aktörler tarafından farklı yöntemlerle sanata uygulanan sansür vakalarının kent ziyaretleriyle desteklenerek araştırıldığı, web sitesi aracılığıyla belgelendiği ve tartışıldığı, sansürle ilgili kaynakların ve yurtdışından sansür örneklerinin paylaşıldığı bir platform oluşturmak amacıyla Ağustos 2011’de başladı. Siyah Bant, Hollanda Konsolosluğu Matra/İnsan Hakları Fonu ve Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenmektedir. 

Toplantının amacı, Siyah Bant’ın yaptığı ilk araştırmanın sonuçlarını paylaşmak ve değerlendirmek, sansürle mücadelede farklı deneyimleri tartışarak yeni stratejiler oluşturmak ve sonraki adımları belirlemektir. Toplantı Türkiye’de sanatta sansürle ilgili genel bir değerlendirme ile başlayacak ve yıl boyunca yaptığımız toplantıların son oturumu olarak tasarladığımız “Kültürel Haklar ve Kürtçe Sanat” oturumu ile devam edecek. İkinci bölümde ise, konuşmacılar, İngiltere ve Türkiye’de sansürle mücadele konusunda deneyimlerini ve önerilerini aktaracaklar. Tüm dinleyicilerin katılacağı bir forum olarak tasarladığımız son bölümde, gün boyunca yapılan sunumlarda ortaya çıkan soruları tartışarak öneriler geliştirilecek ve sansürle mücadelede bir yol haritası belirlenecek.

Toplantıda aynı zamanda, sanatta ifade özgürlüğü ve sansürle ilgili çeşitli yazıların, dosyaların ve vaka analizlerinin yer alacağı kitabın tanıtımı ve ücretsiz dağıtımı gerçekleşecek.

Bu toplantıya dinleyici olarak katılmanız, sorularınız, yorumlarınız ve önerilerinizle katkıda bulunmanız bizi çok mutlu edecektir. Toplantı programını aşağıda görebilirsiniz.

Siyah Bant
www.siyahbant.org


 

Etkinlik Programı
Henüz yorum yapılmamış.