english
Karabük Safranbolu İMKB Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi
T (0370) 725 2160
F (0370) 712 7349

www.safranboluagsl.k12.tr
Barış Mahallesi İlim Sk. Nu:3 Safranbolu KARABÜK
Lise Hakkında

Tarihçe
Okulumuz 14.02.2002 – 30.11.2002 tarihleri arasında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası tarafından yaptırılmıştır. 24000 m2 alan üzerine kurulan okulumuz 1 idari, 1 Eğitim Öğretim, 1 Müzik Bölümü, 1 Resim Bölümü, 1 Kız Yurdu, 1 Erkek yurdu olarak 6 binadan (13.302 m2) oluşmaktadır. Okulumuz Karabük İline 5 km, Safranbolu ilçesine 3 km mesafede olup Barış mahallesi Kireç ocağı mevkiindedir.

Okulumuz 2003 – 2004 Eğitim - Öğretim yılında hizmete açılarak Eğitim Öğretim hayatına başlamıştır.İlk Mezunlarını 2006-2007 Öğretim yılında olmak üzere sırasıyla 2007-2008,2008-2009 ve son olarak 2009-2010 Öğretim yıllarında 4 dönem mezun vermiş ve üniversiteye yerleştirme başarısında ;başarılı bir ilin en başarılı okulu olmuştur.

Okulumuzda 4 idareci (1 Müdür, 1 Müdür Başyardımcısı, 2 Müdür Yardımcısı ), 25 öğretmen, 2 memur, 2 hizmetli görev yapmaktadır. Rehberlik Servisi 1 rehber öğretmen ile aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

150 öğrencinin öğrenim gördüğü okulumuzda 8 derslik, 4 idare odası, 1 öğretmenler odası, 1 rehberlik odası, 1 memur odası, 1 teknisyen odası, 4 resim atölyesi, 4 Resim Bölümü bireysel oda, Müzik Bölümü 12 bireysel çalışma odası, 1 orkestra odası, 1 bilgi teknoloji sınıfı, 1 kütüphane,  1 kantin, 1 okul-aile birliği odası mevcuttur. Derslik başına düşen öğrenci sayımız 19'dur.                     

2003 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile Zonguldak Karaelmas Üniversitesi tarafında yapılan protokol gereği Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi tarafından 10 sene ortak kullanımına karar verilmiş ve Eğitim Öğretim Binası, Erkek Yurdu, Müzik Bölümünün 12 çalışma odası ile 4 salonu, Resim Binası zemin katı, idari binanın 1. katı tahsis edilmiştir.Mevcut protokol Karabük’ün Zonguldak Karaelmas Üniversitesinden ayrılarak Müstakil Karabük Üniversitesi olmasından sonrada devam etmektedir.

SAFRANBOLU İMKB ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSESİ
Eğitim toplumların gelişmesini sağlayan önemli süreçlerden biridir. Bir ülkenin sanatsal faaliyetlerindeki gelişiminde , o ülkede yaşayan insanların çağdaş ve yeni teknolojileri kullandığı, planlı, bilinçli ve çok seçenekli bir eğitimi gerektirir. Geleceğin çağdaş ve uygar toplumlarına ayak uydurabilmek, sanatsal çalışmalarda ön saflara çıkabilmek, eğitim uygulamalarında yeni olanaklardan faydalanabilmek toplum yararı için bir gerekliliktir .


RESİM VE MÜZİK BÖLÜMLERİNİN AMAÇLARI

• Öğrencilerin güzel sanatlar alanında ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim-öğretim görmelerini sağlamak,

• Özel yetenek gerektiren yüksek öğretim programlarına öğrenci yetiştirmek,

• Sanat bilincini geliştirmek,

• Sosyal ve kültürel aktivitelerin arttırılması ve halka yansımasını sağlamak,

• Okulumuz Resim ve Müzik Bölümü öğrencilerine; Sanat, Kültür, Tarih kavramlarını, toplumun sosyal yapısı içerisindeki önemini kavratmak,

• Sanat alanlarındaki gelişmeleri öğrencilere kavratmak,

• Öğrenci taleplerine ulaşmak,

• Eğitimde kalitenin önemini kavratmak,

• Yetenekli bireylere ulaşarak sanat eğitiminin toplumsal önemi hakkında yapılacak çalışmalara katılımcı olmak,

• Öğrencileri alanlarında araştırmacılığa yönelterek yetenekleri doğrultusunda yorum ve uygulamalar yapabilen, yaratıcı ve üretken kişiler olarak yetiştirmektir.

• Kültür değerlerini dikkate alarak sanat eserlerini tanıyıp korumalarını sağlamak,

• ortak hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

FİZİKİ VE SOSYAL OLANAKLAR Milli Eğitim Temel Kanununun 33.maddesine istinaden özel sanat yeterliliği bulunan orta öğretim öğrencilerinin yetiştirilmesi amacıyla kurulmuş olan okulumuz 2003- 2004 eğitim- öğretim döneminde açılmıştır. Safranbolu İMKB Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi; 2008-2009 öğretim yılında resim ve müzik alanlarında toplam 152 öğrencisi ile eğitim-öğretim vermeye devam etmektedir.

Okulumuzda teorik derslerin yanı sıra seçilen alanla ilgili temel eğitimlerin verildiği dersler 4 yıllık eğitim öğretim süresi içerisine yayılmıştır.

Tam gün eğitim veren Güzel Sanatlar Lisesinde yetenek sınavını kazanan öğrencilere pansiyon imkanı, yemek, spor alanları ve sanatsal çalışmalarını sunabilecekleri tüm sosyal imkanlar sağlanmaktadır.

Toplam 16 dönüm alan üzerine kurulan okulumuz Ülkemizin nadir eğitim komplekslerinden birini oluşturmaktadır. Şu an bünyesinde 9 sınıf, 5 adet Resim alanına ait atelye ve 24 bireysel müzik çalışma odası, 8 koro sınıfına sahiptir.

Okulumuz özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul etmektedir.

Kontenjanlarımız Bu yıl Resim alanında 30 kişi, Müzik alanında 30 kişi olmak üzere toplam 60 kişi ile sınırlıdır.

Ön Kayıt Başvuru koşulları şunlardır:

İlköğretim 8. sınıfından bu yıl mezun olmak ön kayıt koşullarıdır.

Güzel Sanatlar liselerinden mezun olan öğrenciler Eğitim fakültelerinin resim-iş, grafik, seramik, heykel, tekstil tasarım, matbaa öğretmenliği bölümlerine;

Güzel Sanatlar Fakültelerinin Resim, Seramik, Grafik, Heykel, İç mimarlık, Baskı Sanatları, Cam, Animasyon, Geleneksel Türk El Sanatları, Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı, Grafik Tasarım, Tekstil Tasarımı, Çini Onarımları, Endüstriyel Ürün Tasarımı, Fotoğrafçılık, duvar süsleme sanatları, Halı,Kilim ve Kumaş Desen Tasarımı, Tezhip,Moda Tasarımı gibi Plastik Sanatlarla ilgili tüm alanlarına ÖSS sınavından 160 ve üzeri puan almak koşulu ile üniversitelerin farklı tarihlerde yaptıkları yetenek sınavlarına girip, kazanarak eğitimlerini sürdürme hakkına sahiptirler. Yüksek öğrenimini tamamlayan öğrenciler öğretmenlik, devlet ve özel sektöre ait pek çok alanda iş bulma olanağına sahip olmaktadır.

Müzik alanından mezun olan öğrencilerimiz; Müzik öğretmenliği, devlet konservatuarlarındaki tüm alanlar, Müzik Bilimleri, konservatuarların piyano, keman, viyola, çello, kontrbas, trompet, trombon, yan flüt, gitar, bağlama,ud,kanun, tambur vb. çalgı bölümlerine girme hakkına sahip olup, Fonetik Sanatlarla ilgili tüm alanlara ÖSS sınavından 160 ve üzeri puan almak koşulu ile üniversitelerin farklı tarihlerde özel yaptıkları yetenek sınavlarına girip kazanarak eğitimlerini sürdürme hakkına sahiptirler.

Orkestralar, devlete bağlı ilgili kurumlarda veya özel kurumlarda iş bulma olanağına sahiptirler.

PANSİYON
Safranbolu İMKB Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Pansiyonu 2005–2006 Eğitim Öğretim yılında hizmete açılmıştır. Pansiyonumuz 3 katlı binasında, 22 adet kız, 15 adet erkek öğrenci odası ile 88 kız ve 60 erkek öğrenci kontenjanına sahiptir. Mevzuat gereği bu kontenjanın %80’i Parasız Yatılı %20’si Paralı yatılı öğrencilere ayrılmıştır. Öğrenci odaları 4’er kişilik olup odalarda her öğrenci için bir dolap ve çalışma masası mevcuttur. Pansiyonda ayrıca erkek ve kız öğrenciler için 1’er adet dinlenme ve TV odası, ütü odası, valiz odası, çamaşırhane ve öğrencilerin ortak kullanımı için bir lobi bulunmaktadır. Öğrencilerimiz okul ve ders dışındaki zamanlarını okulumuzun basketbol ve voleybol sahasında veya pansiyonda masa tenisi, satranç ve bilardo oynayarak geçirmektedirler. Öğrencilerin ödev proje hazırlıklarını yapmaları amacıyla pansiyonda bilgisayar ve internet hizmeti de sunulmaktadır.

Resim bölümümüz yedi öğretmenle eğitim öğretim faaliyetlerini yürütmektedir. Bölümümüz de desen, resim, heykel, grafik, dijital grafik, olmak üzere beş atölye bulunmaktadır. Tüm sınıflar ağırlıklı olarak desen ve 2 boyutlu sanat atölye derslerini görmektedirler. Bunun yanı sıra grafik, 3 boyutlu sanat atölye gibi plastik sanatların farklı alanları ile ilgili derslerde okutulmaktadır. Öğrencilerimiz okuldaki başarılarının yanında çeşitli ulusal ve uluslararası etkinlik ve yarışmalara da katılarak kendilerini geliştirmektedirler. Bölümümüz her eğitim-öğretim yılı sonunda geleneksel yılsonu sergisi açmaktadır. Ayrıca her yıl öğrencilerimizin alanları ile ilgili üniversitelere tanıtım gezileri düzenlenmektedir.

RESİM BÖLÜMÜ MEZUNLARININ GİDEBİLECEĞİ ALANLAR
Üniversitelerin eğitim fakültelerine bağlı Resim öğretmenliği bölümlerine,
Güzel sanatlar fakültelerinin
İç Mimarlık,
Resim,
Heykel,
Seramik,
Grafik,
Tekstil,
Sahne Dekorları,
Animasyon,
Kostüm,
Fotoğraf,
Endüstri Ürünleri tasarımı,
Sinema ve Televizyon bölümlerine;
Görsel iletişim tasarımı bölümlerine.