english
BLOG Bölümü
Bu bölümde plâstik sanatlar dışında Sinema, Tiyatro, Bale, Müzik, Edebiyat gibi diğer alanlarla ilgili bilgi, haber, etkinlik ve daha pek çok konuya erişe- bilirsiniz. Bu bölümü, tüm sanat alanlarıyla ilgili görüş ve yazılarınızı paylaşabileceğiniz bir yer olarak tasarladık. Sizlerle zenginleşecek dopdolu bir yer.

Keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle...
Tamsanat ekibi
Son Yorumlar
Toprak
Haaahhha, süper bi habermiş (:...
30.05.2012
Müzik
Atölye: "Sumru ile Birlikte Söyleyelim" Şarkı Atölyesi "Artık şarkı dinlemek değil, şarkı söylemek isteyenler" için Farklı tarzların sesi Sumru Ağıryürüyen, Ankara NHKM'de sürdürdüğü "Birlikte Söyleyelim" şarkı atölyesinin üçüncüsün&uu   »
30.05.2012
Müzik
Bursa Büyükşehir Belediye Orkestrası Türk Halk Müziği ve Oyunları Bölümü’nün yılsonu öğrenci etkinliği, 2 Haziran Cumartesi günü, saat 14.00’da Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.   »
30.05.2012
Opera
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY’un en köklü ve önemli etkinliklerinden olan TÜRKSOY Opera Günleri’nin, KKTC’de düzenlenen ikinci etabı dün Bellapais Manastırı’nda gerçekleştirildi. Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı işbirliğinde bu yıl 15’incisi Kaz   »
30.05.2012
Edebiyat
Edebiyatımızın önde gelen dergilerinden Notos’un, Haziran-Temmuz, 34. sayısının kapak konusu, Popüler edebiyat nedir, ne değildir? başlığını taşıyor Notos bu kez, okurların ve edebiyat dünyasının sürekli tartıştığı, ama kapsamlı bir karşılık veremediği bir konuyu gündeme getiriyor. Popüler edebiyat. Bir de nitelikli edebiyat var. Ya da   »
30.05.2012
Müzik
Almanya'daki bir arkeolojik kazı, Avrupa'daki en eski müzik aletlerinin ortaya çıkış tarihinin 40 bin yıl kadar öncesine uzandığını gösterdi Alman ve İngiliz araştırmacıların yaptığı ortak çalışma, ilk modern insanın bundan 40 bin yıl kadar önce müzik aletleri çaldığını ve sanatsal yaratıcılıklarda bulunduğunu ortaya   »
30.05.2012
Tiyatro
Yıldız Teknik Üniversitesi Oyuncuları iyi tiyatro için iyi seyirciye inananlardan: ''Oyunları eleştirebilecek, detaylı ve sorgulayan gözlere sahip olan, popüler kültüre hemen kapılıp gitmeyen seyirci ile tiyatronun geliştirilebileceğine inanıyoruz...'' 30 yıllık geçmişleri var... Yetiştirdiği yazarların oyunları Devl   »
30.05.2012
Tiyatro
Shakespeare's Globe'da ilk kez Türkçe bir oyun sahnelendi, Oyun Atölyesi'nin 'Antonious ile Kleopatra' yorumu Londralılarla buluştu William Shakespeare’in de üyesi olduğu tiyatro grubu tarafından 1599’da inşa edilip 1613’teki yangında zarar gören Globe Tiyatrosu’dan esinlenerek 1997’de inşa edil   »
30.05.2012
Müzik
19. İstanbul Caz Festivali'nde, İKSV’nin 40. yılına özel bir prömiyer: Marcus Miller’la 'The İstanbul Project' 19. İstanbul Caz Festivali bir prömiyere ev sahipliği yapacak. Festival izleyicisi tarafından yakından takip edilen dünyaca ünlü müzisyen Marcus Miller, İKSV’nin kuruluşunun 40. yılı için &l   »
30.05.2012
Sinema
Geçtiğimiz haftalarda organ yetmezliği teşhisiyle yoğun bakıma alınan sinema tarihçisi, yazar, çevirmen Rekin Teksoy 84 yaşında yaşama veda etti Teksoy, Decameron çevirisi ile İtalya Cumhurbaşkanı Kültür Şövalyeliği unvanını; İki Efendinin Uşağı çevirisiyle Avni Dilligil En İyi Çeviri Ödülü'n&uum   »
30.05.2012
Edebiyat
Hece dergisi 2012 yılının ikinci özel sayısını medeniyet konusuna ayırdı “Medeniyet Mirası İçin “sunuşu ve Hasan Aycın çizgisiyle  başlayan özel sayı  beş bölümden oluşuyor. Dergide yer alan bölümler  ve yazılar şöyle: I. BÖLÜM: FELSEFİ VE TARİHİ ARKAPLAN (1-326) Vefa Taşdelen/Med   »
29.05.2012
Edebiyat
Elazığ'dan yayın yapan kültür ve sanat dergisi 'Bizim Külliye', son sayısında 'Yunus'un diliyle' konuşuyor. Derginin genel yayın yönetmeni Nazım Payam'ın ifadesiyle 'toprak şairler'den olan Yunus Emre, bütün yönleriyle ele alınıyor. Yunus Emre'yi kapağına taşıyan dergi, içindeki söyleş   »
29.05.2012
Sinema
'Sessiz/De Beng' adlı kısa filmiyle Altın Palmiye kazanan Rezan Yeşilbaş'ın hikâyesi de filmi kadar çarpıcı. Türkçeyi ilkokulda öğrenmiş, okulu zar zor bitirebilmiş. Orta ve liseyi dışardan bitiren genç sinemacı, "Dille ilgili derdim var" diyor ‘Sessiz’ değil gümbür gümbür bir başl   »
29.05.2012
Diğer
İngiliz sosyal kuramcı ve aktivist David Harvey, İstanbul ve Ankara’da konferans vermek üzere geliyor. Harvey, kentsel dönüşüm ve buna karşı mücadeleler ile antikapitalist grev ve eylemlere dair deneyimlerini anlatacak Türkiyeli sosyal bilimcilerin ve okurların yıllardır kitaplarıyla ve 2008 krizinin yıkıcı etkilerine karşı eylemlerde   »
29.05.2012
Müzik
İstanbul Müzik Festivali 40. yaşını kutluyor, 'umut ve kahramanlar'la dolu bir ay başlıyor. Festival ilk hafta sonunda klasik müzik dünyasının yıldız isimlerini ağırlayacak İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın ilk festivali olan İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. İKSV tarafından, 2006 yılından beri Borusan Holding   »