english
BLOG Bölümü
Bu bölümde plâstik sanatlar dışında Sinema, Tiyatro, Bale, Müzik, Edebiyat gibi diğer alanlarla ilgili bilgi, haber, etkinlik ve daha pek çok konuya erişe- bilirsiniz. Bu bölümü, tüm sanat alanlarıyla ilgili görüş ve yazılarınızı paylaşabileceğiniz bir yer olarak tasarladık. Sizlerle zenginleşecek dopdolu bir yer.

Keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle...
Tamsanat ekibi
Son Yorumlar
Toprak
Haaahhha, süper bi habermiş (:...
10.08.2012
Sinema
Mostar Dergisi Ağustos sayısında 'Sinemada yerlilik ve oryantalizm' konusunu kapağa taşıyor... Mostar, Ağustos 2012 tarihli 90. sayısında Doğu dünyası için en büyük tehditlerden birini oluşturan oryantalizmin yeni versiyonunu sinema üzerinden tartışmaya açıyor. Oryantalizm (Şarkiyatçılık), Batı dünyasının Doğu'   »
10.08.2012
Edebiyat
Can Yücel'in eşi Güler Yücel, ünlü şairin mezarına geçen yıl saldıranların ceza alacağı güne kadar Can Evi'ni kapalı tutacaklarını söyledi. Yaşamının son 10 yılını geçirdiği Datça'da,"Mekanım Datça olsun, öldükten sonra beni Datça'ya gömün" diyen ve is   »
10.08.2012
Diğer
İbrahim Ethem Gören Boğaziçi Üniversitesi Güney kampüs içinde pek kimse tarafından bilinmeyen Nafi Baba Dergahı Yönetmen Metin Erksan'ın vefatıyla gündeme geldi Türk sinemasının duayenlerinden Metin Erksan vefat etti. Ve vasiyeti üzerine Boğaziçi Üniversitesi Güney kampüs içinde ye   »
07.08.2012
Diğer
Radikal Mimarlık dergisi XXI'nin tepki amaçlı düzenlediği Serbest Atış/Absürd Fikirlere Çağrı: Alternatif Çamlıca Camii Yarışması'na pek çok absürd proje başvurdu. Prestijli mimarlık dergisi XXI, ödül miktarından (birinciye 300 bin lira) amacına (Osmanlı-Türk mimarisine uygun, İstanbul ’un sembol   »
07.08.2012
Sinema
18 Ekim’de vizyona girecek olan ve merakla beklenen, yılın en büyük yapımlarından “Çanakkale 1915”in fragmanı yayında. Filmin senaryosu Çılgın Türkler, Diriliş ve Cumhuriyet’ kitaplarının yazarı Turgut Özakman tarafından kaleme alındı. Türk milletinin diriliş hikayesini anlatan Çanakkale 1915'in te   »
07.08.2012
Sinema
İngiltere'nin önemli dergilerinden Sight & Sound, son sayısında ünlü yönetmenlerin oluşturduğu en iyi filmler listeleri yayınlandı. İşte aralarında Francis Ford Coppola, Martin Scorsese, Quentin Tarantino, Woody Allen ve Michael Mann gibi esfsane yönetmenlerin oluşturdukları liste... Francis Ford Coppola Ashes And Diamonds (1958,   »
07.08.2012
Sinema
Oscar Akademi üyesi Barbara Boyle, 49. Uluslararası Antaya Altın Portakal Film Festivali'nin ulusal jürisinde görev yapacak. Amerikalı akademisyen, film yapımcı ve dağıtımcısı, Oscar Akademi üyesi Barbara Boyle, 49. Uluslararası Antaya Altın Portakal Film Festivali'nin Hülya Avşar başkanlığındaki ulusal jürisinde görev yapacak.   »
07.08.2012
Müzik
Radyo Eksen sizi modern hayatta bir gün geçirmeye davet ediyor. İstanbul, 15 Eylül Cumartesi günü Eksen on Fair’in adı ile Maçka Küçükçiftlik Park’ta yeni alternatif festivaline kavuşuyor. 2007 ve 2008 yıllarında Helldorado, Kultur Shock, Devotchka ve The Gutter Twins konserlerini düzenleyen Radyo   »
07.08.2012
Edebiyat
Kısa öyküleriyle kısa zamanda büyük bir hayran kitlesi edinen Etgar Keret, bu defa Nimrod Çıldırışları ile yeniden karşınızda. Uçuk kaçık mizansenleri, ters köşeleri ve kıvrak zekasıyla Etgar Keret, Nimrod Çıldırışları’nda da Tanrı Olmak isteyen Otobüs Şoförü ve Buzdolabının Üstündeki Kız   »
06.08.2012
Edebiyat
  Mizah edebiyatımızın kendine özgü bir tarz yaratmış, dilimize ve argomuza başta “Geyik muhabbeti” olmak üzere pek çok sözcük, deyim ve terim kazandırmış usta imzalarından Cihan Demirci, son yıllarda çocuklar için yazdığı kitaplara ağırlık verdi. 1978′den beri hem yazar, hem de çizer olarak   »
06.08.2012
Müzik
Dünyanın en önemli elektronik müzik topluluklarından biri olarak kabul edilen Swedish House Mafia, neden ayrıldıklarına dair bir açıklama yaptı. Üçlü, resmi internet siteleri üzerinden yaptıkları açıklamada, "Artık ne yapacağımızı bilmediğimiz bir noktaya geldik. Kendimizi tekrar edip durmak istemiyoruz. Bu nedenle de S   »
05.08.2012
Edebiyat
Halikarnas Balıkçısı olarak da bildiğimiz yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın koleksiyonu Bodrum Deniz Müzesi'ndeki özel bölümde ziyarete açıldı. Geçtiğimiz yıl 15 Ekim'de ziyarete açılan Bodrum Deniz Müzesi'nde 'Cevat Şakir Kabaağaçlı' köşesinde oluşturulan sergileme ile başlaya   »
05.08.2012
Sinema
Oyuncu Tippi Hedren, efsane yönetmen Alfred Hitchcock'un bir sapık olduğunu ve "Kuşlar" (The Birds) filminin çekimleri sırasında cinsel tacize uğradığını öne sürdü. Hedren, Hitchcock'un isteklerine boyun eğmediğinden kariyerinin sonlandığını ama her şeye rağmen hayatının mahvolmasına izin vermediğini açıkladı. O, gerili   »
05.08.2012
Müzik
Kendine özgü tarzı ve müziğiyle tanınan İzlandalı şarkıcı Björk, David Attenborough ile bir müzik belgeseli yapmaya hazırlanıyor. Björk ve efsane yayıncı David Attenborough, müzik belgeseli yapmak için bir araya geliyor. ‘Attenborough and Björk: The Nature of Music’ adlı belgesel, müziğin günüm&uum   »
05.08.2012
Sinema
Asım Öz “Susuz Yaz” ve “Yılanların Öcü” gibi önemli filmlerin yönetmeni Metin Erksan, tedavi gördüğü hastanede vefat etti "Susuz Yaz" ve "Yılanların Öcü" gibi önemli filmlerin yönetmeni Metin Erksan,  83 yaşında vefat etti. Erksan, rahatsızlığı dolayısıyla ted   »