english
BLOG Bölümü
Bu bölümde plâstik sanatlar dışında Sinema, Tiyatro, Bale, Müzik, Edebiyat gibi diğer alanlarla ilgili bilgi, haber, etkinlik ve daha pek çok konuya erişe- bilirsiniz. Bu bölümü, tüm sanat alanlarıyla ilgili görüş ve yazılarınızı paylaşabileceğiniz bir yer olarak tasarladık. Sizlerle zenginleşecek dopdolu bir yer.

Keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle...
Tamsanat ekibi
Son Yorumlar
Toprak
Haaahhha, süper bi habermiş (:...
Büyükçekmeceliler El Emeklerini Sergiledi
Diğer
05.05.2013

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, ‘22. El Sanatları Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Akgün, halk akademisi kültür ve sanat merkezlerinde yapılan eserlerin sadece eğitim amaçlı olmadığını ifade ederek “Böyle kursların ev ekonomisine de katkısı var” dedi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Halk Akademisi Kültür ve Sanat Merkezi’nde ki eğitmenlerin ve öğrencilerin el emeği, göz nuru eserlerini Büyükçekmece Kervansaray’ da görücüye çıkardı. Hasan Akgün’ün kurdelesini keserek başlatmış olduğu ‘22. El Sanatları Sergisi’nde, takıdan süs eşyalarına, işlemelerden dantellere, gelinliklerden boncuklara kadar pek çok eser yer aldı. Yüzlerce kişinin katıldığı el sanatları sergisinde vatandaşlar, hem el emeklerine baktı hem de satın aldı.

Sergiyi gezen Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, açılışını yaptığı eser hakkında eğitmenlerden bilgi alıp kursiyerlerin yaptıkları eserleri inceledi. Gördükleri eserler karşısında çok mutlu olduğunu dile getiren Başkan Akgün, yaklaşık 24 bin kişinin Büyükçekmece’de halk akademisinin eğitim programlarına devam ettiklerini belirtti. Akgün, “Merkezimizde 2 bin 800 öğrencimize 21 ayrı sanat dalında eğitim veriyoruz. Bu eğitim sonucunda da öğrencilerimiz, yıl sonunda yapmış oldukları eserleri bu şekilde sergiliyor. Burada da gördüğümüz gibi büyük bir sabır ve büyük bir emek var. Bunun sonucunda da öğretmenler ve öğrenciler, doğayla sanatı birleştirmişler. Bu yüzden buradan bütün emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bu eserleri yapanların ev ekonomisini de katkı sağladığını dile getiren Başkan Akgün, “114 branşın 114’ünde de ev ekonomisine çok büyük bir katkısı var. Örneğin evde hasta bakıcısı, kuaförlük, diksiyon, muhasebe, el sanatları gibi eğitimleri verdik. Buralarda da yaptıkları eserler gibi, Büyükçekmece’nin Kordonboyu Caddesi üzerinde de satma şansını yakalıyorlar. Böylece aile ekonomisine büyük bir katkı sağlıyor. Yani sadece eğitim yok. Aile ekonomisine de katkısı var. Şunu da söylemek istiyorum ki burada bir şeyler öğrenen insanlar, dükkan bile açıyor. Bu yüzden bu ve buna benzer kurslara çok önem vermeliyiz” diye konuştu.

Eserlerini öğretmenleriyle birlikte sergileyen kursiyerler, çok güzel eserler yaptıklarını bunun için bütün vatandaşların yararlanması için böyle bir sergiyi düzenlediklerini söyledi. Öte yandan kursiyerler, arkadaşlarının yaptıkları eserleri de inceleyip onlardan örnek almaya çalıştı. Bu sergide emeklerinin bir araya getirilmesinden dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını belirten kurs eğitmenleri, öğrencileriyle yaptıkları eserlerin önünde durup katılımcılara bilgiler verdi. Öğrencilere bu eserleri öğretirken hiçbir zorluk yaşamadıklarını söyleyen eğitmenler, “Sene başında gelen öğrencilerimiz, ben yapamam benim elim fırça bile tutmaz diyorlardı. Bunlar bile çok harika eserler çıkardılar ortaya. Şimdiden çok büyük yoğun ilgiyle karşılaştık. Bunun için çok memnunuz” diye konuştu.

Bazı vatandaşlar da, “El emeği göz nuru böyle sergilerin Büyükçekmece’de her dönem sergilenmesi bizleri çok mutlu ediyor ve önemsetiyor” dedi.

Başkan Akgün bütün stantları dolaşarak eğitmenlerden ve kursiyerlerden eserler hakkında bilgiler alan Başkan Akgün, bütün eğitmenlere teşekkür belgesi verdi. Akgün, sergiyi gezdikten sonra eğitimciler ve kursiyerlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Henüz yorum yapılmamış.