english
BLOG Bölümü
Bu bölümde plâstik sanatlar dışında Sinema, Tiyatro, Bale, Müzik, Edebiyat gibi diğer alanlarla ilgili bilgi, haber, etkinlik ve daha pek çok konuya erişe- bilirsiniz. Bu bölümü, tüm sanat alanlarıyla ilgili görüş ve yazılarınızı paylaşabileceğiniz bir yer olarak tasarladık. Sizlerle zenginleşecek dopdolu bir yer.

Keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle...
Tamsanat ekibi
Son Yorumlar
Toprak
Haaahhha, süper bi habermiş (:...
Metin Serezli hayatını kaybetti
Tiyatro
11.03.2013

ntvmsnbc.com

Uzun süredir akciğer kanseri tedavi gören Metin Serezli hayatını kaybetti.

Sanatçının yaklaşık 2,5 yıldır akciğer kanseri olduğunu ifade eden Nevra Serezli, vefat ettiği sırada kendisinin ve oğlunun yanında olduğunu belirtti. Nevra Serezli, usta sanatçının ''anma töreni istemediğini de'' söyledi.

Serezli'nin ailesi taziyeleri kabul ediyor
Sanatçının oğlu Murat Serezli, evin önünde bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, babasının sabah saatlerinde vefat ettiğini söyledi.

Metin Serezli'nin yaklaşık iki yıldır akciğer kanseri tedavisi gördüğünü, son bir aydır ise durumunun kötü olduğunu ifade eden Murat Serezli, ''Bugün evde taziyeleri kabul ediyoruz. Salı günü Teşvikiye Camisi'nde de öğle vakti cenaze töreni yapılacak'' diye konuştu.

Metin Serezli'nin evine gelen tiyatro sanatçısı Haldun Dormen, ''Metin benim çok yakın dostumdu'' dedi.

Beykoz'daki evinde bugün sabah saatlerinde yaşamını yitiren Serezli'nin ailesine taziye ziyaretinde bulunan Haldun Dormen, sanatçı ile son zamanlarda sık sık görüştüklerini söyledi.

Üzgün olduğunu ifade eden Dormen, ''Metin benim çok yakın dostumdu. Dormen tiyatrosunu aşağı yukarı beraber kurmuştuk. Söyleyecek laf bulamıyorum'' dedi.

Oyuncu İzzet Günay da ''Tiyatroya beraber başladığımız, o maceraya başladığımız gruptan olan Metin, çok değerli bir oyuncuydu. Çok sevdiğimiz bir arkadaşımızdı. Bu sene fazla kayıplar oldu. Çok üzüldük gerçekten. Başımız sağolsun. Hem ailesine hem Türk halkının başı sağolsun'' diye konuştu.

Serezli'nin evine gelen oyuncu Aydemir Akbaş da 32 yıllık dostunu kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını anlattı. Üzgün olduğunu belirten Akbaş, şunları söyledi:

''Öyle böyle eğlencesine bir dostluk değil. 1,5 ay evvel 3 oyunum vardı, oyunumu getirdim. 'Metin şunları bir oku da bir sahneye koy' dedim. Okudu ve 'Harika olmuş' dedi. Dünya güzeli bir insandı. Hayatta mutlu olmak istiyorsan öyle bir arkadaş ve dost seçeceksin. Galiba sıra bize geliyor...O aklına hiç kötü şeyler getirmez, insanlara moral verirdi.''

Ölümünün ardından oyuncuyla uzun yıllar birlikte çalışan arkadaşları NTV'ye konuştu:

Gencay Gürün: Çok çok üzgünüm. Yeri asla doldurulamayacak. Çok büyük bir oyuncuydu.

Orhan Alkaya: Örnek alınması gereken, duruşu sağlam bir insandı. Onunla ilgili kötü bir anım bile yok. Çok iyi bir insandı.

Zeki Alasya: Büyük bir kayıp. Metin ağabey çok şey öğrendiğim, çok önemli bir oyuncuydu. Kabul etmekte zorlanıyorum. Allah sabır versin herkese. Sadece tiyatroya değil sinema ve dublaj sanatına da çok büyük katkıları var. Hayatı boyunca asla sıradanlaşmamış bir oyuncu. Onu çok arayacağız.

Gülriz Sururi: Dormen tiyatrosunda ilk partnerimdi Metin. Karşılıklı başrol oynamıştık. Çok iyi bir çalışma arkadaşıydı. Hayatımdaki yeri hiçbir zaman doldurulamayack. Kendi kendini yetiştirdi. Futbolcu çocuktan büyük bir tiyatrocu çıkarmayı bildi.

Oyuncu İnci Türkay da haberi oğlunun okulundayken aldığını belirterek, ''Nevra Hanım çok iyi değil tabi. Metin abi onun her şeyiydi. Benim tiyatro hayatımda çok büyük bir yeri var. Haberi alınca Nevra Serezli'yi aradım. ‘Yanlış haberler' dedim. 'Ne yanlışı, doğru. Gitti' dedi. Onlar benim ailem. Öyle bir aileydik. Kabullenemiyorum. Başımız sağolsun'' ifadelerini kullandı.

Oyuncu Demet Akbağ ve Nedim Saban da Metin Serezli'nin evine gelerek taziye ziyaretinde bulundu.

SAHNEDE GEÇEN BİR ÖMÜR
12 Ocak 1934'te doğan Metin Serezli İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü, Edebiyat Fakültesi Sanat tarihi Bölümlerinde okudu.

1954 yılında İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu'nda amatör olarak oyunculuğa başlayan Serezli, 1971'de Çevre Tiyatrosu adı ile kendi tiyatrosunu kurdu.

Papaz Kaçtı, Altuın Yumruk, Çılgın Sonbahar, Bu Filmi Görmüştüm, Hayvanat Bahçesi gibi oyunlarda oynayan Serezli, oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlik de yaptı.

1958 yılında beyazperdeye de adım atan usta oyuncu, Bozuk Düzen, Şoför Nebahat, Seven Ne Yapmaz, Senede Bir Gün, Son Hıçkırık gibi birçok Yeşilçam klasiğinde yer aldı.

Aynı zamanda Türkiye'nin en önemli seslendirme sanatçılarından olan Serezli, televizyonda ve radyoda sayısız karaktere ses verdi.

Henüz yorum yapılmamış.